2021. február 25., csütörtök

Újabb ONLINE kihívás: Nyílt AETF Európa E-Tournament Bajnokság


A pandémia különleges kihívásokat tartogat mindenki számára – így a taekwon-dos versenyzők is egyedi, eddig nem ismert megmérettetésekkel találkoznak.

Az AETF (All Europe Taekwon-Do Federation) 2021. április 25. és május. 5 között rendezi meg online az idei „Nyílt AETF Európa E-Tournament Bajnokságot” Formagyakorlat és Tradicionális küzdelem versenyszámokban.

2020. októberében az első online világkupán még kis létszámmal állt fel a magyar csapat, de annál eredményesebbek voltak: 23 versenyzőnk 3 arany, 4 ezüst és 2 bronzémet akaszthatott virtuálisan a nyakába.

Miért érdemes kipróbálni magad egy ilyen versenyen?

Mert taekwon-do-sok és harcművészek vagyunk... Kapunk egy kis versenyérzést, a verseny izgalmát és nem utolsó sorban egy célt, amivel a motivációt, lelkesedést fent lehet tartani...

- Olyan versenyzőkkel állhatsz ki, akikkel eddig sosem találkoztál – mert a személyes találkozót a távolság eddig nem tette lehetővé.

- Egy olyan megmérettetés áll előtted, ami egyedi, különleges kihívásokat tartalmaz

- A felkészülési idő óriási lehetőség a fejlődésre, tanulásra.

- Többször is felveheted a gyakorlatodat – a legjobb önmagad adhatod. Nem kell attól félned, hogy „elizgulod” a versenyt.

- Benne maradsz a rutinban – így ha újra lesz lehetőség versenyezni élőben is, könnyebben visszazökkensz a régi kerékvágásba.

- Itt egy egyszerű lehetőség, hogy versenyezz, ha eddig nem merted megtenni ezt a lépést, akkor is!

- Rövid távú célokra van szükség a nehéz időkben, hogy életben tartsuk a taekwon-donkat. Ez a verseny egy kiváló lehetőség erre.

A nevezéseket legkésőbb április 17.-ig várják - jó hír, hogy már fehér övtől részt lehet venni a versenyen, és 41 év fölött is nyitottak egy veterán kategóriát. Így gyakorlatilag szinte bárki elindulhat.

Ha kíváncsi vagy a tavalyi versenyen részt vevők véleményére, tapasztalataira, olvasd el ezt a bejegyzést is:

A verseny kiírása, további részletek itt.

Amíg még nem tudunk országos megmozdulást élőben tenni, szerveződjünk online, és legyen egy nagylétszámú, erős Magyar Csapatunk!

Kwon!



2021. február 23., kedd

Mesterek mester feleségei: Ismerjétek meg Patakiné Zsíros Anikó, III. danos mestert

🎙 Kicsit személyesen kezdve a beszélgetést, hogyan és mikor ismerkedtetek meg a férjeddel – Pataki Krisztián VI. Danos mesterrel, a taekwon-do volt-e előbb, vagy a szerelem?

👉 Már taekwon-doztam amikor megláttam és megszerettem a férjem.
1999.05.22.-én találkoztunk egy Kick-Box Világkupán, akkoriban még nem sok taekwon-dos indult ezen a versenyen, így hát Krisztián könnyen kiszúrta magának a taekwon-dos lányt. Drukkolt a meccseimen, ami igazán imponált. Aznap este Kokó meccs ment a tévében, Krisz szállásán állítása szerint nem volt TV, megkért hadd nézhesse a mi szállásunkon.

Emlékszem aznap sikerült teljesen bolondot csinálni magamból előtte. Egy vicces kedvű csapattársam szó szerint vette amit kértem tőle, mivel jól sikerült a versenyem megjegyeztem neki, hogy A virágokat az ajtóm elé kérem. Na, Ő nem volt rest odatett egy hatalmas szobanövényt az ajtóm elé. Képzeld nem találtam meg a folyosónkon az ajtónkat (sötét volt), Krisztián totál buggyantnak hitt, hogy nem tudom hol lakom. Azóta is jókat nevetünk ezen. Ennek már 21 éve.

🎙 Ahogy a jól ismert mondás tartja: „Minden sikeres férfi mögött egy ugyancsak sikeres nő áll”. Vajon érvényes ez a megállapítás nálatok is a taekwon-doban elért közös szakmai sikerekre, vagy netán az élet más területein elért egyéni sikereiteknek is részese lehetett a párotok?

👉 Természetesen közösen értük el a sikereinket, megvan köztünk az egyensúly, illetve, hogy ki miben tud segíteni a másiknak.
Krisztián technikailag csúcsszuper, én pedig a szervezésben, logisztikában vagyok ott.
Ami nagyon klassz, hogy közösen határozzuk meg a céljainkat, és kivesszük a részünket azok megvalósításában.
Amikor valamelyikünk picit elbizonytalanodik, mindig ott a másik, aki tovább lendíti ezen. Szóval mindig számíthatunk egymásra!
A munkahelyemen rengeteg programot szervezek társadalmi felelősségvállalás témában, hol kere-kesszékes gyerekekkel sportolunk, hol hajléktalanoknak készítünk szendvicseket, gyermekotthonokban játszunk, és Ő mindig ott van velem. Szóval Krisz a biztos pillér az életemben.

🎙 A harcművészetek felépítését egyértelműen meghatározó övfokozati hierarchia mellett a családon belül számít-e valamit az eltérő övfokozat?

👉 Otthon egyenlő társként létezünk. Nem is lehetne másképp.

🎙 A gyerekek is taekwon-doznak? Szokott együtt edzeni a család?

👉 Egy 12 éves fiunk, és egy 10 éves lányunk van. Marcit egész pici korában megfertőzte a családi sport, Ő már komoly zöld öves taekwon-dos. Rengeteg versenyen elindult, rendre hozza az érmeket. Nagyon büszkék vagyunk rá.

Aida akrobatikus tornázott 3 éves kora óta, most gyermek fitnessben próbálja ki magát. De nem áll tőle messze a Taekwon-do sem. Ott van a versenyeken, bemutatókon is. Az egyik Spirit openen egy külföldi kislány valahogy lemaradt a saját súlycsoportjáról, majd hozzánk jöttek, hogy nincs-e a súlyában neki egy ellenfelünk? Aida már vette is fel a testvére kesztyűjét :).
Sokszor edzünk együtt, amit nagyon szeretünk.

🎙 Nőként van, amit másként élsz meg a taekwon-doban, máshogy látsz, vagy másképp csinálsz mint a férjed, vagy mint más férfi edzőtársaid?

👉 Edzésen nincs különbség nő és férfi között, ugyanazokat a feladatokat, technikákat gyakoroljuk.
Küzdelemben persze a fiúk mindig jobban vigyáznak ránk, amit itt is nagyon köszönök nekik.

🎙 Mit adott neked a taekwon-do?

👉 Mindent. A szuper társamat. Két csodálatos gyermeket.
Rengeteg barátot, ismerőst. Kitartást. Önbizalmat.
Szóval rengeteget köszönhetek a taekwon-donak, és a nagyszerű mestereimnek.

🎙 Szokta-e a férjed közösen kitárgyalni veled a taekwon-dos eseményeket, szakmai dolgait, klub-béli vagy szövetségi ügyeit? Kikéri-e és megfogadja-e tanácsaidat a párod?

👉 Mivel közösen alapítottuk, vezetjük a Budapesti Tigriseket, így igen szükség van arra, hogy megkérdezzük a másik véleményét. Így tudunk igazán jól működni.

🎙 Mi volt a legemlékezetesebb taekwon-dos esemény az életedben?

👉 Amikor Krisztián "edzőjeként" kint voltam a Brightoni Világkupán. Edzőként ülni a férjed mögött, egy ekkora versenyen, hatalmas élmény.
Hihetetlen sikereket ért el, és csodálatos volt ezt közösen megélni.
Mindig büszke vagyok rá, de amit akkor ott teljesített az valami emberfeletti. 3 arany és 2 bronzérem,1600 versenyző közül Ő lett a legeredményesebb.
Ez egy olyan élmény, amit az ember sosem felejt el.
Na, meg az a bizonyos Világkupa is meghatározó élmény az életemben ahol egymásba szerettünk. :)

🎙 Zárásként, mit üzensz a felnövekvő generációnak (a lányoknak külön?), szerinted miért érdemes a nőknek is harcművészetre, taekwon-do-ra járni?

👉 Legyetek bátrak, menjetek le egy taekwon-do edzésre, mert ott garantáltan jó társaságba kerültök. Nem ismerek olyan taekwon-do klubot, ahol ne lenne klassz a csapatszellem. Biztos vagyok benne, hogy rettentő sokat ad, bátorságot, önbizalmat, kitartást, önfegyelmet, barátokat, esetleg egy klassz férjet is :).

Szóval hajrá csajok!

2021. február 20., szombat

A formagyakorlatok háttere: PO-EUN Tul

PO-EUN (ejtsd: pö-un)

Az 1400-as évek elején, a Koryo-dinasztia idejének vége felé élt híres költő és hű hazafi, Chong Mong-Chu álneve volt. Hűségesen szolgálta Woo királyt (King U), aki bízott széles ismereteiben és jó ítélőképességében. Chong Japánba és Kínába is ellátogatott, és mint diplomata, képviselte hazáját és királyát. Számos nemzeti projektben vett részt, és egy, a konfucianizmus elméleteinek szentelt intézetet is alapított. A fizika tudományában is úttörő eredményeket ért el.

Híres költeményét, a „Nem szolgálok két urat, feszítsenek meg bár százszor is” című verset minden koreai ismeri.

Yi Sung Gae király (a Yi-dinasztia első királya) sokszor próbálta rávenni Chong Mong-Chut, hogy csatlakozzon hozzá, de Chong elutasította. Erről verset is írt:

„Még ha meghalok, meghalok százszor is,
Még ha csontvázam porrá és hamuvá válik is,
Függetlenül, hogy szellemem ott lesz-e majd velem,
Hűségem az én uram iránt nem változik és töretlen.”

Ez meggyőzte Yit arról, hogy Chongot nem lehet megingatni. 1392. április 4-én Yi öt bérgyilkost küldött a Sonjuk hídhoz, hogy megölje Chongot egy vaskalapáccsal. Chong Mong Chu halálát tekintették a Koryo-dinasztia megdöntésének elindítójaként 1392 júliusában.

A Sonjuk-hidat a koreai emberek a hűség jelképének tekintik. Számos emlékművet szenteltek Chong Mong Chunak. Ilyen a Hama szobor, amely megköveteli, hogy mindenki, aki ott elhalad, szálljon le a lováról.

Lépésszám: 36
Vizsgaanyag: 2. dan

A gyakorlat alaprajza a hazájához és népéhez való odaadó hűségét szimbolizálja.



Mesterek mester feleségei: Ismerjétek meg Poós-Nagy Fruzsina, I. danos mestert

🎙
  Kicsit személyesen kezdve a beszélgetést, hogyan és mikor ismerkedtetek meg a férjeddel, Poós Péter VI. dan mesterrel - a taekwon-do volt-e előbb, vagy a szerelem?


👉Minden egyszerre történt… 20 évvel ezelőtt lementem a Buday-ba edzésre, és ott nem elég, hogy beleszerettem a taekwon-do mozgásanyagába, szellemiségébe, de még egy ennél nagyobb ajándékot is kaptam!

🎙 Ahogy a jól ismert mondás tartja: „Minden sikeres férfi mögött egy ugyancsak sikeres nő áll”. Vajon érvényes ez a megállapítás nálatok is a taekwon-doban elért közös szakmai sikerekre, vagy netán az élet más területein elért egyéni sikereiteknek is részese lehetett a párotok?

👉Az én taekwon-dos pályafutásom a Dan vizsgámat követően, a második lányunk születésével tulajdonképpen véget ért. Sajnos az esti edzések egyáltalán nem illettek, illenek bele a családunk életritmusába. A Buday sokat jelent nekem a mai napig, de most már másképpen integrálódom, mint a régi időkben. Szerettem formagyakorlatban versenyezni (színesövesként B kategóriás OB-t nyertem is), de kettőnk közül ezen a téren szerintem egyértelmű, hogy ki a kiemelkedőbb. Büszke vagyok Peti sikereire az élete minden területén! Tudom, hogy volt is hozzájuk némi közöm, de a fókuszt nem erre helyezném. Mi Társak vagyunk, akik kísérik Egymást az úton. Ez azt is jelenti, hogy van, amikor én teszek többet a közös „kalapba”, és van, amikor Ő. Megbecsüljük Egymást, és folyamatosan teszünk a kapcsolatunkért… igyekszünk a lehető legjobban lekövetni egymás változásait, támaszt nyújtani a nehézségekben, együtt sírunk és együtt nevetünk az Élet által írt forgatókönyvön. Ha innen nézzük, akkor Peti minden sikeremben benne foglaltatik, és fordítva.

🎙 A harcművészetek felépítését egyértelműen meghatározó övfokozati hierarchia mellett a családon belül számít-e valamit az eltérő övfokozat?

👉Nem. A Családunkban, illetve kettőnk kapcsolatában ez egyáltalán nem szempont. Ennél sokkal komplexebben kapcsolódunk Egymáshoz.

🎙 A gyerekek is taekwon-doznak? Szokott együtt edzeni a család?

👉Két lányunk van, születésük előtt elhatároztuk, hogy nem fogjuk számukra ezt az utat előre kijelölni. Rájuk szerettük volna bízni ezt a választást. Mindketten balettoztak 4-4 évet, ezt kvázi alapozásnak szántuk. Nagyobbik lányunk lassan 4 éve kézilabdázik. A kisebbik néhány hónapja kezdett el érdeklődni a taekwon-do iránt, itthon tanulgatja az alapokat, és heti rendszerességgel látogatja is már a Buday edzéseit. A mozgás szerves része mindannyiunk életének. Előfordul, hogy együtt edzünk, akár kettesével (futás, biciklizés), de volt már olyan alkalom is, amikor családi személyi edzésen vettünk részt.


🎙 Nőként van, amit másként élsz meg a taekwon-doban, máshogy látsz, vagy másképp csinálsz mint a férjed, vagy mint más férfi edzőtársaid?

👉A taekwon-dos atmoszférában én személy szerint sosem éreztem, hogy nőként eltérő bánásmódban részesülnék. A rendszer nem tartalmazott számomra olyan gátakat, amikkel kizárólag női mivoltomból kellett megküzdeni, nem éreztették velem sem a Mesterek, sem az edzéstársak, hogy lenne „női és férfi” taekwon-do. Ezért is tudott magával ragadni. A Buday-ban mindenki a saját határait feszegetve, önmagát legyőzve tette oda magát az edzéseken. Fejlődtünk, motiváltuk egymást, a csapat pedig mindenkinek segített túljutni a holtpontokon.

🎙 Mit adott neked a taekwon-do?

👉Talán túl sokat is! A taekwon-do által találtam meg a Társam, és kötöttem életre szóló barátságokat. A Buday-ban tanultam meg, hogy hol vannak a saját tűrőképességem, erőm, kitartásom határai, illetve, hogy ezek mennyivel távolabb vannak attól, mint azt én korábban gondoltam. Közvetetten pedig a Családomat, gyerekeimet is a taekwon-donak köszönhetem. Kicsit hátborzongató is belegondolni mindebbe!

🎙 Szokta-e a férjed közösen kitárgyalni veled a taekwon-dos eseményeket, szakmai dolgait, klub-béli vagy szövetségi ügyeit? Kikéri-e és megfogadja-e tanácsaidat a párod?

👉Igen, előfordul, hogy ilyen ügyekről beszélgetünk, hiszen Peti életében a taekwon-do, a Buday és a Szövetség fontos szerepet tölt be. Úgy gondolom, hogy sokat ad a véleményemre, és döntéseinél mindig figyelembe veszi az általam beemelt szempontokat is. Nem jellemző ránk, hogy direkt tanácsokkal árasztanánk el Egymást… inkább a lehetséges döntési opciókat, azok következményeit szoktuk részletesen megbeszélni.

🎙 Mi volt a legemlékezetesebb taekwon-dos esemény az életedben?

Számtalan emlék közül most kettőt emelnék ki. A Dan vizsgám előtti hetén az akkor másfél éves lányunk influenzás lett, ami mikor máskor, mint a vizsga előtti napon ért utol engem is… 39 fokos lázam volt. Az volt a szerencsém, hogy akkoriban két napos danvizsgák voltak, és minden vizsgázónak jelen kellett lennie a többiek gyakorlatainál. Így az első vizsganapon a formagyakorlatom bemutatását és az önvédelmet leszámítva tudtam a vastag Buday-pulcsimban gubbasztani, gyógyulgatni… A vasárnapi tradicionális küzdelmen, a váltott ellenfelek elleni küzdelmen, a töréseken és az erőnléten már teljes erőbedobással tudtam részt venni. A fekete övemet így büszkén vehettem át.

A második pedig Petihez kapcsolódik, van ugyanis az Európa bajnoki ezüstérem szerzésének egy „Fruzsi” verziója. A romániai EB-re utazáson, a verseny előtt két nappal Peti ugyanis ételmérgezést kapott, gyakorlatilag egy egész éjjelt ébren töltött, majd másnap nem tudott enni, de még inni se nagyon. Sose felejtem el, hogy az volt az egyetlen versenye, amire a teljes felszerelését, a dobokját, de még a szerencsepólóját is én készítettem össze. Szerencsére volt annyi eszem, hogy egy egész csomag szőlőcukrot feloldottam egy ásványvizes üvegben neki, hogy kibírja a verseny utánig evés nélkül. Azelőtt, de azóta se láttam olyan sápadtnak, mint akkor és ott. Én voltam szerintem az egyetlen magyar aznap a csarnokban, aki nem az eredménnyel volt elfoglalva… helyette végig azon izgultam, hogy el ne ájuljon a páston! Igaz, a döntőben már észrevettem, hogy a Moon-mot mennyire odatette! Örülök, hogy aznap ott lehettem én is!

🎙 Zárásként, mit üzensz a felnövekvő generációnak (a lányoknak külön?), szerinted miért érdemes a nőknek is harcművészetre, taekwon-dora járni?

👉A lányoknak azt üzenem, hogy merjenek nagyot álmodni! Beszélgessenek sokat számukra példaképnek tekintett nőkkel. Válasszanak maguknak olyan sportot, vagy harcművészetet, ami nekik a legjobban tetszik, amit szenvedéllyel tudnak csinálni, és amiben ki tudnak teljesedni. Ezáltal fontos önismereti tudásra tehetnek szert, illetve elsajátíthatják a mentális felkészültség és fókusz átható erejét! Én is ezeket kaptam a taekwon-dotól.

2021. február 2., kedd

A Testnevelési Egyetem Szakedzői képzésében az ITF Taekwon-do!

A következő tanévtől, 2021. szeptemberétől a Testnevelési Egyetem edző alapképzésében már az ITF Taekwon-do Szakedzői képzés is elérhető!

Szakmailag a legmagasabb szintű edzőképzés a Testnevelési Egyetemen zajlik, így az, hogy a szakedzői diploma immár dedikáltan ITF Taekwon-do szakágban is megszerezhető, nagyon komoly lehetőség a sportágunk elismertségében.



A legalább 2. dan fokozaton álló mesterek jelentkezhetnek erre a felsőfokú edzőképzésre, amely a felvi.hu tájékoztatója szerint indul államilag finanszírozott és költségtérítéses formában is, levelező rendszerben.

A Magyar ITF Taekwon-do Szövetség részéről szakmai előadóként Békássy Csaba V. dan Mester képviseli az ITF Taekwon-dot a Testnevelési Egyetemen.

SZAKLEÍRÁS - EDZŐ ALAPKÉPZÉSI SZAK


1. Az alapképzési szak megnevezése: edző (Physical Training)

2. Az alapképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése - végzettségi szint: alap- (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BA-) fokozat - szakképzettség: szakedző (megjelölve a sportágat) - a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Physical Trainer

3. Képzési terület: sporttudomány

4. A képzési idő félévekben: 6 félév

Szakleírás részletesen ITT 

A felvételivel kapcsolatos egyéb tájékoztatásokért keressétek bátran a Klubvezető mestereket, és Békássy Csaba mestert!

„Egy edző attól lesz még jobb edző, szakember, hogy folyamatosan képzi magát, és lépést tart a sporttudomány fejlődésével is.”

Békássy Csaba
+36203493822