2020. október 31., szombat

A formagyakorlatok háttere: TOI-GYE Tul

A XI. században élt híres tanítómester, az új-konfucianizmus bölcsének tekintett Yi Hwang írói álneve volt. A gyakorlat 37 lépése Yi Hwang szülőhelyére utal, amely a 37. szélességi fok mentén fekszik, az alaprajz pedig a koreai írás „tudós” szavát adja. 
Yi Hwang (i. sz. 1501-1570) a koreai új-konfucianizmus két legnagyobb gondolkodójának egyike (a másik Yi-l, akinek a Yul-Gok Tul emel emléket). 


23 évesen lépett be a Nemzeti Akadémiába, ahol előzetes vizsgákkal nemzeti tisztviselő lett, de tanulmányait később folytatta, és kiváló minősítéssel tett záró vizsgát, majd helyezkedett el közalkalmazottként a Kormány köreiben. Különböző tisztségei között voltak titkos megbízások is, és részt vett a korrupt kormánytisztviselők tisztogatásában is. Yi Hwang kiábrándult a hatalmi harcokból és a nézeteltérésekből a királyi udvarban Jungjong király uralkodásának későbbi éveiben, és elhagyta a politikai hivatalt. Azonban folyamatosan visszahívták nyugdíjazásából. 48 évesen Danyang, utána pedig Punggi kormányzója lett. A Pungiban töltött napjai alatt újjáépítette és tovább fejlesztette a Ju Se-bung által létrehozott Baekundong Seowon újkonfuciuszi akadémiát. 


1560-ban megalapította a Dosan seodangot, és elmélyült meditációban, tanulmányokban és tanítványainak tanításában. 


Halála után Yi Hwangot posztumusz módon a legmagasabb miniszteri rangra emelték. 
A Toegye név jelentése, melyet hívei adtak neki, „Kikötő”. 


Lépésszám: 37 
Vizsgaanyag: 3. gup, kék öv piros csík



2020. október 26., hétfő

Bemutatjuk a Magyar ITF Szövetség Felügyelőbizottságának Vezetőjét, Szász Péter VI. Danos mestert

🎙 Kicsit személyesen kezdve, mesélnél pár szót magadról? A taekwon-do-n kívüli életedről? 

➡️ Hatvan városban születtem és nőttem fel. Gyermekként nagyon izgága, folyton mozgásban lévő fiú voltam, alig vártam minden nap, hogy az iskola után a lakótelepi grundon kössek ki. A harcművészet alapjait már egészen fiatalon elkezdtem gyakorolni, mivel a bátyám fura testvéri szeretetétől mindennapos sérüléseket szereztem. Verekedtünk, játszottunk felváltva. 

Az iskoláim elvégzése után informatikus mérnöki diplomával a bankszektorban helyezkedtem el és 16 éven keresztül ezen a területen dolgoztam, majd egy kisebb vargabetű után a telekommunikáció felé vettem az irányt és már ötödik éve dolgozom a Sigma-n keresztül az Ericssonnak. 

Bár az aktuális munkámat is fontosnak tartottam, de a Taekwon-do és az azzal kapcsolatos tevékenységeim mindig magasabb prioritást élveztek. 

A rendszeres mozgásnak számomra nagy jelentősége van és mivel ezt én a Taekwon-do-tól kaptam meg, kézenfekvő volt, hogy a fiaimat, Matyit és Bencét is levigyem az edzésekre. Titkon remélem, hogy valamennyire sikerült őket is megfertőznöm a mozgás szeretetével. 


🎙 Mióta életed része a taekwon-do, mikor, hol, kivel kezdted? 


➡️ 1983-ban, 12 évesen kerültem kapcsolatba a Taekwon-doval. Az első edzőmet Juhász Gyulának hívták, aki akkoriban még zöld övesként vezette a klubot. Néha sikerül felidéznem azt az érzést mikor először álltam be az utolsó sorba. Az előttem állók közül próbáltam kiválasztani a legügyesebb tanítványt és ellesni a technikákat. Csak ritkán láttam, hogy mit mutat az edző, de az olyan volt számomra, mint egy varázslat. Annyira izgatott voltam, hogy esténként nem tudtam aludni, csak próbáltam felidézni az edzésen látottakat. Idővel kezdtek a városunkban elszaporodni a különböző harcművészetek, melyeket egytől egyig kipróbáltam a Taekwon-do mellett. Többet éveken keresztül is űztem, de mindig éreztem, hogy a Taekwon-do komplexitása, látványos lábtechnikái egyértelműen kiemelik számomra a többi közül. 

1-2 év múlva az edzőm szó szerint elhajózott, az edzéseink irányítását Hatvani Ferenc vette át, aki mondhatni felvirágoztatta a hatvani klubot. Később Dudás Attilával közösen próbáltuk vezetni a csapatot, de hamar kiderült, hogy együtt ez nem fog menni, így különváltunk. 

Az új klubomat 6 fővel alapítottuk meg, a helyettesem Kovács Zoltán segítségével, aki azóta is komoly szerepet tölt be egyesületünk (TKD SPRIRIT) életében. 

🎙 Milyen pozíciót töltesz be a Magyar ITF Taekwon-do Szövetség Elnökségében, és mióta végzed ezt a feladatot? 

➡️ A Felügyelőbizottság Vezetője vagyok 2016 óta. 

🎙 Mit jelent ez a pozíció, mik a fő feladatok? 

➡️ A Szövetség működését felügyelem, hogy jogilag és gazdaságilag valamint az alapszabályban rögzítetteknek megfelelően működünk-e, illetve megtartom az éves pénzügyi beszámolókat. 

🎙 Van egy olyan emlékezetes esemény, történet, mozzanata a taekwon-do-s életednek, ami nagy hatással volt rád, és amit szívesen megosztanál? 

➡️ Körülöttem szinte minden a Taekwon-do-hoz köthető. Az elért eredmények számomra nagyon fontosak: mikor lemertem menni az első edzésre, és mikor a másodikon is ott voltam. A büszkeség, mikor megtanultam egy technikát, és a szomorúság mikor megnéztem ezt felvételről… Vagy amikor két hónap alatt egymás után 3 versenyt (Spirit Open, Diákolimpia, Magyar bajnokság) rendeztünk az egyesületemmel. Mikor egy EB-n, VB-n dobogóra állhattam. Hogy mind az 5 versenyszámban éremért küzdhettem, egyéni vagy csapat számokban EB-n, VB-n Világkupán 8 arany, 2 ezüst, 15 bronz érmet nyertem. 

Amikor egy sikeres övvizsga után pár héttel rájöttem, hogy itt az ideje picit még komolyabban foglalkoznom a Taekwon-do-val. Mikor együtt örülünk a tanítványok sikereinek, mikor elkezdünk építeni egy csapatot és 5 év elteltével már 150-en vagyunk, mikor látom a csillogást a tanítványok szemében, mikor előállok egy vad ötlettel és mögém áll egy egész csapat... De talán az egyik legmeghatározóbb élmény az volt számomra, mikor a Szövetség megbízásából 2016-ban Budapesten megrendezhettük az eddigi legnépesebb világkupát 58 ország közel 2000 versenyzője számára. Ennek az óriási feladatnak, a rengeteg tapasztalatnak, élménynek máig a hatása alatt vagyok, sokat tanultam másoktól, magamról. Örökké hálás leszek azoknak, aki hozzájárultak ehhez a sikerhez. 

Van még egy fontos meghatározó momentum, a 2005-ös Budapesti Taekwon-do Szupershow, és a tradicionális küzdelem története. Pataki Krisztián mesterrel egy Mátrix küzdelmi filmjelenetet raktunk össze és mutattunk be, a koreografált taekwon-do-s küzdelem hol lassított, hol felgyorsított látványos, akrobatikus elemeket tartalmazott. A bemutatón ott volt Paul Weiler, akkor „még csak” a Német Szövetség vezetője, akinek annyira megtetszett a bemutató, hogy felkért minket, mutassuk ezt be a Dortmund-i Világbajnokság megnyitó ünnepségén is. Ott a Világszövetség vezetője, Trân Triêu Quân nagymester magához hívott minket, és elmondta, hogy már régóta gondolkodott egy új, valami hasonló versenyszámon és meghívott minket, hogy vegyünk részt a következő kanadai világbajnokságon az ott debütáló tradicionális küzdelem versenyszámban - ahol világbajnoki bronzérmet nyertünk. Nagyon nagy dolog, hogy mi indítottuk el útján ezt a versenyszámot, és ennek köszönhetem, hogy bele kerültem a Magyar Válogatott vérkeringésébe is. 

🎙Mit adott neked a taekwon-do? Mit tanított? 

➡️ Azt gondolom, hogy a Taekwon-do az nem csupán támadó és védekező technikák összessége, hanem egy eszköz a kezünkben, hogy megismerhessük magunkat, segít egészségesen, fitten élni, irányt mutat, átsegít a nehezebb élethelyzeteken, tiszteletre, kitartásra tanít, embert farag belőlünk. Egyfajta bölcsek köve, ha jól használjuk. 

🎙Zárásként mi az, amit elmondanál a ma felnövő generációnak? 

➡️ Óriási köszönettel tartozunk Harmat László nagymesternek, aki lehetővé tette számunkra, hogy a kellő pillanatban rabul ejtsen minket a Taekwon-do. Felépített valami különlegeset a semmiből, melyet a vezető mestereink tovább csiszolgatnak, építenek és abban bíznak, hogy a legnagyobb tisztelettel, odaadással Ti is ezt fogjátok tenni. Ez a tradíció.

2020. október 20., kedd

ITF Taekwon-do online világkupa: 3 arany, 4 ezüst, 2 bronzéremmel zártak a magyarok

Különleges verseny zajlott az ITF Taekwon-do életében október 3. és 23. között. Mivel az elmúlt fél évben minden versenyt és eseményt törölni kellett a korona vírus miatt, online mérettették meg magukat formagyakorlatban a világ taekwon-dosai. A Német Szövetség által rendezett versenyen összesen 26 ország, 164 egyesület, 868 versenyzője adta le regisztrációját, köztük 23 magyar taekwon-dosunk.

Magyarország Norvégia, Argentína és Ukrajna mögött a negyedik helyen végzett, 3 arany, 4 ezüst és 2 bronzéremre lehetünk büszkék a nem kis kihívást tartogató versenyen. Sok szempontból nehezebb volt a verseny, mint egy élő, személyes megmérettetés, hiszen itt mindenki a legjobb, hibátlan gyakorlatát mutatta be, akár többször felvéve, javítva, ellenőrizve.

 

Egyéni eredmények:

Fülep Richárd Budapesti Sasok SE, 1. hely, 12-14 éves korosztály, 4.-3. gup

Meleg Milán TKD Spirit Egyesület, 1. hely, 12-14 éves korosztály, 1. Dan

Szűcs Gábor Budapesti Sasok SE, 2. hely, 46+ éves korosztály, 2. Dan

Szász Péter TKD Spirit Egyesület, 2. hely, 46+ éves korosztály, 4.-6. Dan

Kállai Anna Zen Power Taekwon-do Klub, 2. hely, 36+ korosztály, 2. Dan

Nagy Dóra Judit TKD Spirit Egyesület, 2. hely, 46+ éves korosztály, 4.-1. gup

Vári János Zen Power Taekwon-do Klub, 3. hely, 18-35 éves korosztály, 4.-1. gup

Tatorján Anna Budapesti Sasok SE, 3. hely, 18-35 éves korosztály, 4.-6. Dan

 

Csapat eredmények

Budapest Sasok SE, 1. hely, (Balázs Árpád, Dávid Péter, Fehér Tamás, Rizmayer Norbert, Szalay Gábor), 18+ korosztály, 1.-6. Dan fokozat

Gratulálunk a versenyzőknek, és köszönjük, hogy képviseltétek országunkat!

2020. október 16., péntek

A formagyakorlatok háttere: JOONG-GUN Tul

JOONG-GUN (ejtsd: csun-gun)

Elnevezését a nemzeti hős An Choong-Gun-ról kapta, aki megölte Hirobumi Ito-t, azt az első japán helytartó tábornokot, akinek oroszlánrésze volt a japán-koreai háború kirobbantásában. A gyakorlat 32 lépése utalás arra, hogy An Choong-Gun 32 éves volt, amikor 1910-ben a Lui Shung börtönben kivégezték a japánok. 

Elég kevés információ maradt fent An Choong-Gun életéről. A koreai történelemben viszonylag kis ideig volt csak jelen, de annál mélyebb nyomokat hagyott maga után. 1909. október 26.-án megölte Japán hírhedt miniszterelnökét, Hirobumi Ito-t, aki korábban Korea helytartó tábornoka is volt. Uralkodása alatt Hirobumi Ito rengeteg bűncselekményt követett el, mint Myeongseong koreai császárné meggyilkolása, Komei császár meggyilkolása, Gojong császár erőszakos trónfosztása és sok koreai állampolgár mészárlása. 

An Choong Gun-t a koreai kormány 1962-ben posztumusz a Koreai Köztársaság érdemrenddel tüntette ki, ami a Dél-Koreai Köztársaság legrangosabb polgári kitüntetése. 

Lépésszám: 32

Vizsgaanyag: 4. gup, kék öv



2020. október 13., kedd

Bemutatjuk a Magyar ITF Szövetség Fegyelmi Bizottságának Vezetőjét, Sebestyén Pál VI. Danos mestert

🎙 Kicsit személyesen kezdve, mesélnél pár szót magadról? A taekwon-do-n kívüli életedről? 

➡️ Herenden élek, két gyermekem van, egy lány, egy fiú. A Herendi Porcelán Manufaktúránál dolgozom már 32 éve, mint termelési irányító. 

🎙 Mióta életed része a taekwon-do, mikor, hol, kivel kezdted? 

➡️ 1980 szeptemberében mentem el először edzésre, Dr. Somlai János mester veszprémi edzésére. Herendről jártunk be együtt a Pátkai fivérekkel és ami külön öröm számomra, hogy ők azóta is aktívak, és már közel 40 éve tudunk együtt edzeni. 

🎙 Milyen pozíciót töltesz be a Magyar ITF Taekwon-do Szövetség Elnökségében, és mióta végzed ezt a feladatot? 

➡️ Korábban, hosszú éveken keresztül az Országos Versenybírói Kar irányítója voltam, innen visszavonulva pedig a Fegyelmi Bizottság vezetőjének választottak meg, az idén immár másodszor. 

🎙 Mit jelent ez a pozíció, mik a fő feladatok? 

➡️ Mi akkor kerülünk képbe, ha valaki „rossz fát tesz a tűzre”. Értem ez alatt pl., ha valaki átigazolási- és/vagy verseny szabályokat szeg meg, sportszerűtlen, taekwon-doshoz méltatlan magatartást tanusít, tehát viselkedési problémái merülnek fel. Természetesen olyan esetekben is el kell járnunk, ami bármilyen módon szembe megy a taekwon-do Tanításaiban és az Eskűben foglaltakkal, a szövetségi Alapszabályban és egyéb szabályzatainkban lefektetett előírásokkal, illetve mindazzal, ami a taekwon-do szellemisége ellen irányul. 

🎙 Van egy olyan emlékezetes esemény, történet, mozzanata a taekwon-do-s életednek, ami nagy hatással volt rád, és amit szívesen megosztanál? 

➡️ Millió élményem van. 

A ’90-es évek voltak a csúcsévek, amikor a válogatott egy része veszprémi volt. Minden évben 1-2-szer nemzetközi versenyekre mentünk. Ezek az utak fergeteges élmények voltak, nem csak a verseny, de maga az utazás, a csapattal együtt töltött napok is. 

Az 1994-es három napos edzőtábor, amit az Alapító Nagymester, Choi Hong Hi tartott Veszprémben. 

A dan vizsgák közül az 5., és utána a 6. A többi is emlékezetes volt, de ez utóbbiak különösen felvillanyozóak voltak számomra. Jó érzés volt átélnem, hogy ennyi idősen még mindig így bírom és, hogy képes vagyok a nálam sokkal fiatalabb korosztállyal lépést tartva, ilyen magas elvárásoknak eleget tenni. 

25 évig versenybíróként képviselhettem Magyarországot EB-ken, VB-ken. Nagyon jó szekembereket és versenyzőket ismerhettem meg. Emberileg ez egy nagyon felemelő élmény. 

🎙Mit adott neked a taekwon-do? Mit tanított? 

➡️ Egy nagyon jó Mestert Dr. Somlai János személyében. Nagyon sok barátot. Tartást, önbizalmat. Nagyon jó fizikai állapotot egész életemben. 

🎙Zárásként mi az, amit elmondanál a ma felnövő generációnak? 

➡️ Úgy vélem, hogy aki taekwon-dozhat, az egy nagyon szerencsés ember. A fiataloknak azt tanácsolnám, hogy aki egyszer elkezdi, soha ne is hagyja abba. Hihetetlenül jó hatással lesz az életükre és testi-lelki egészségükre.

2020. október 4., vasárnap

Egy különleges dan mestervizsga

2020. október 3-án egy különleges dan vizsgán vehettek részt azok a mesterek és mester jelöltek, akik a márciusi vizsgára felkészültek, de akkor 1 héttel az esemény előtt azt törölni kellett. 




„Nehéz és bizonytalan esemény volt” – mesélt Harmat László Nagymester, a Magyar Taekwon-do Szövetség Elnöke – „Egy héttel korábban még nem voltak ennyire szigorúak az előírások, ennyire szigorú a zárás. Mostanra viszont elrendelték, hogy iskola nem rendezhet eseményt. Bementem a Tankerülethez, és szó szerint kikönyörögtem, hogy megint egy héttel a vizsga előtt nem tehetjük meg ezt a vizsgázókkal. Így kivételes esemény lett a mienk: először is zártkörű, csak a vizsgázók és mestereik jöhettek le. Nagyon szigorú előírásokat követtünk, szabadtéren rendeztük meg, maszkot és kézfertőtlenítőt használtunk, tartottuk a kötelező távolságot. Minden résztvevőnek ki kellett töltenie egy egészségügyi nyilatkozatot, és mindenkinek mértük a testhőjét. Az esemény után pedig egy teljes fertőtlenítést fizetünk, bár a létesítményt nem használtuk.” 




Így 21 klub 61 vizsgázójából 56 sikeresen zárta a napot. 20-an érdemelték ki az egy dant, 15-en a két dant, 13 új három danos mesterünk lett. 4-en a négy danos, 2-en az öt danos, és 2-en a hat danos fokozattal büszkélkedhetnek. 

Külön kiemelném Süli Tamarát, aki lányként az országban másodiknak vállalt és sikeresen tört téglát – ami a férfi versenyzőknek kötelező csak, és ott sem sikerült mindenkinek. Tamara, és egy korábbi vizsgán Pósfay Bernadett – a női téglatörők – bizonyítják, hogy ha fejben ott vagy, ha eldöntöd, hogy sikerül, akkor képes vagy rá. Ha a legkisebb kétely is felmerül benned, akkor nem vagy képes ilyen rendkívüli teljesítményre. 


„Március óta, közel háromnegyed éve nincs eseményünk, pedig nálunk, mint minden harcművészetben a személyes jelenlét kiemelten fontos. Mostanában minden online, az interneten keresztül történik, az edzések is a legtöbb klubban állnak.” – folytatta a Nagymester. „Nehéz helyzetben van a sportág, csak remélni tudjuk, hogy taekwon-dosaink nem veszítik el a motivációjukat. Nagyon elégedett vagyok, hogy 61 ember olyan fegyelemről tett ma tanúbizonyságot, olyan felelősségteljesen viselkedtek és követtek minden szabályt, hogy ha így tenné ezt mindenki a világban, már rég eltűnt volna ez a vírus. Szeretném megköszönni a 2. kerületi Tankerület vezetőinek és a Fillér utcai Általános Iskolának, hogy ezt a nem mindennapi, és emlékezetes vizsgát lehetővé tették számunkra.” 



2020. október 1., csütörtök

A formagyakorlatok háttere: Yul-Gok Tul

A nagy gondolkodó és tanítómester, a „Korea Konfuciusaként” is emlegetett Yi-l (1536-1584) álneve volt. A gyakorlat 38 lépése utalás Yi-l születési helyére (Gangneung), amely a 38. szélességi fok mentén fekszik, az alaprajz pedig a koreai írásban „tudóst” jelöl.



Yi-l 1536 december 26.-án született, a két legnagyobb koreai konfucionista egyikeként tartják számon (Yi Hwang mellett, akitől Yi-l is tanult). A Yul-Gok álnév jelentése „gesztenye völgy”. Nem csak tudósként ismert, de híres politikusként, és nagy reformerként is számon tartják. 

A legenda szerint 7 éves korára befejezte a konfucionista klasszikusok tanulmányait, 13 éves korára pedig közigazgatási irodalomból is levizsgázott. Anyja halála után 16 évesen Kumgang-san hegyei között elzárva élt, ahol a buddhizmus tanait tanulmányozta. 3 évvel később hagyta el a hegyeket, és további életét a konfucionizmus tanainak szentelte. 

22 évesen megházasodott, majd kitüntetéssel végzett a Yi Hwang által építtetett konfucianista akadémián. Az ekkor megírt értekezését, a Cheondochaek-t, az az a "Könyv az ég útján"-t, irodalmi remekműnek tartanak azóta is. A politikai pályán 40 éves korára már központi szerepet töltött be. 

Célja és meggyőződése az igazságos kormány létrehozása, de erőfeszítéseit hiábavalónak érezte, és 5 évre vissza vonult, a tanításnak és könyvek írásának szentelte életét. 45 évesen tért vissza a politikai életbe, a miniszteri poszt betöltése közben számos írást készített, amelyek rögzítették a kritikus politikai eseményeket és megmutatták az akkoriban számos politikai konfliktus enyhítésére tett erőfeszítéseit. Seonjo király azonban nem támogatta, közömbös maradt ötletei iránt, így Yi I nehezen tudott a pozíciójában semleges maradni. 1583-ban lemondott, és a rá következő évben meghalt. 

Emlékére Szöulban egy belvárosi utcát neveztek el róla, az 5000 won-os korei papírpénz az ő képét ábrázolja. A Taekwon-do az 5. formagyakorlatával tiszteleg előtte. A dél-koreai hadsereg modernizációs programját is róla nevezték el „Yul-Gok projekt”-nek. 

Lépésszám: 38 

Vizsgaanyag: 5. gup, zöld öv kék csík