2020. december 15., kedd

A formagyakorlatok háttere: CHOONG-MOO Tul

CHOONG-MOO (ejtsd: csung-mu)

Ezt a nevet adományozta az uralkodó Yi Soon-Sin-nek, a Joseon-dinasztia hadmérnök admirálisának. (1545. április 28. - 1598. december 16.)

Yi a japán haditengerészet elleni sorozatos győzelméről vált híressé, az Imjin háború alatt.
Leghíresebb győzelme a myeongnyangi csatában történt, ahol 333 hajó ellen vonult hadba 13 hajóval, és 31 japán hadihajót semmisített meg egyetlen saját hajó elvesztése nélkül.

Ő találta fel 1592-ben az első páncélozott csatahajót (a Kobukson-t), ami a mai tengeralattjárók elődjének tekinthető. 


A Yi által tervezett teknőshajók tizenegy ágyúval voltak felszerelve a hajó mindkét oldalán. A hajó feje sárkány alakú volt, ami füstöt is okádott – így a pszichológiai hadviselés is jelentős szerepet kapott.

Sosem győzték le őt tengeri csatákban, és parancsnoksága alatt egyetlen hajót sem veszített el. Feljegyzések szerint legalább 23 olyan csatát nyert meg, ahol az ellenség volt túlerőben, míg ő ellátmány hiánnyal küzdött.
Yi fegyverlövés okozta sérülésbe halt bele a noryangi tengeri csatában, 1598. december 16-án – ahol utolsó parancsa az volt, hogy ne jelentsék be halálát, hanem folytassák az ütközetet.

A gyakorlat balkezes támadással végződik, hogy így szimbolizálja Yi Soon Sin keserű halálát, amiért a folyamatos katonai felügyelet miatt nem kapott rá esélyt, hogy kimutathassa feltétlen, odaadó hűségét az uralkodó iránt. 

Lépésszám: 30 
Vizsgaanyag: 1. gup, piros öv fekete csík



2020. december 10., csütörtök

Bemutatjuk a Magyar ITF Szövetség Sajtó-és Propaganda Bizottságának Vezetőjét, Tőkés Renáta III. Dan Mestert

🎙 Kicsit személyesen kezdve, mesélnél pár szót magadról? A taekwon-do-n kívüli életedről? 

➡️ Van két csodaszép gyermekem, egy 10 éves lányom és egy 7 éves fiam. Egyelőre még nem fertőzte meg őket a taekwon-do, fiam judora jár és focizik, lányom a néptánc szerelmese. 

Munkámat tekintve edzőként dolgozom, Pre- és Posztnatális Fitness Specialistaként. A Kangatraining Magyarországi Vezetője és az RTM – Rectus Training Módszer egyik kidolgozója vagyok. Igazából ez nem is munka, ez egy hivatás, egy életcél. Szeretném elérni, hogy a nők, az anyák fokozatosan és szakszerűen, egészségesen és erősen térhessenek vissza régi sportjukhoz, vagy kezdjék el a rendszeres mozgást, mert sokat árthatnak maguknak, ha nem veszik figyelembe, hogy a szülés utáni női test bizony sérülékenyebb, és regenerációra van szüksége. 

🎙 Milyen pozíciót töltesz be a Magyar ITF Taekwon-do Szövetség Elnökségében, és mióta végzed ezt a feladatot? Mit jelent ez a pozíció, mik a fő feladatok? 

➡️ Idén, 2020-ban ért az a megtiszteltetés, hogy Harmat László Nagymester felkért, legyek a Sajtó-és Propaganda Bizottság Vezetője. Most a szigorított élethelyzetben ez főként hivatalos szövetségi közösségi média felületek megteremtése és folyamatos aktívan tartása. Később hozzá jön majd az eseményekről, rendezvényekről való tájékoztatás, beszámolók írása. 

🎙 Van olyan emlékezetes esemény, történet, mozzanata a taekwon-do-s életednek, ami nagy hatással volt rád, és amit szívesen megosztanál? 

➡️ Amikor elkezdtem a taekwon-dot, akkor a zöld öv volt a célom. Később „na jó, legyen kék”, majd a piros. A fekete csíkra, mikor mentem, apukám kísért el. A deszkákkal együtt a kezem is törött, illetve először csak a kezem, így újra ráütöttem a deszkákra, törött kézzel. Másodszorra a deszkák is törtek. A kezem persze erre még „jobban” nézett ki, apukám meg teljesen kiakadt (megjegyzem, most, hogy gyerekeim vannak, teljesen megértem), és hangosan nyilvánította ki a nemtetszését. A Nagymester pont a hátam mögött ment el. Sosem felejtem el az érzést. 

➡️Amikor a második danra vizsgáztunk. Sok ismerős vizsgázott akkor, de négyen külön készültünk a csapatból és egy négy fős, közös tradicionális küzdelmet állítottunk össze. Sokat tanultunk akkor egymástól, és nagyon sokat nevettünk is közben. 

➡️Amikor először használtam önvédelmi célra a tudásom. Budapesten az aluljáróban, este volt már, amikor egy nálam sokkal magasabb és erősebb fiatalember valamiért úgy gondolta, hogy pont az én pénztárcám kell neki, és ezt késsel próbálta megszerezni. Ösztönből jött az ütés, ami miatt leesett a lépcsőn, és pont volt annyi időm, hogy felugrottam egy villamosra, ami a lépcső tetején lévő megállóban állt. 

A villamoson persze rám jött a remegés, meg a „mi történt volna, ha…” érzés. Nagyon megnyugtató, hogy tényleg számíthatok erre a tudásra, ha baj van. 

🎙Mit adott neked a taekwon-do? 

➡️ Fú, hát nagyon sok mindent. Barátokat. Olyan igazi, mély, komoly barátokat, akik mindig mellettem állnak. Fegyelmet, kitartást, erőt. A sport szeretetét, és ezáltal a munkámat is. 

🎙Zárásként mi az, amit elmondanál a ma felnövő generációnak? 

➡️ Az élet számos területén kamatoztatható előnyöket és rendkívül értékes tulajdonságokat eredményez, ha valaki egy ilyen sokoldalú harcművészeti ághoz és összetartó csapathoz tartozik, mint a Taekwon-do. Én úgy látom, hogy a magasszintű önvédelmi képességeken túl a hétköznapi elfoglaltságok területén is kellő önbizalmat, fegyelmet, kitartást és tűrést tanít. Megtanít harcolni, elérni a céljaidat, és megvédeni önmagad. Ha pedig nem lenne elég bátorságod valamihez, vagy segítségre van szükséged, akkor melletted áll egy olyan, szó szerint is ”ütőképes” erőteljes csapat és baráti társaság, akikre mindig, minden körülmények között, és feltétel nélkül számíthatsz, a nap 24 órájában. Az elmúlt évtizedek során 12 féle harcművészetet, küzdősportot próbáltam ki, de számomra végül egyértelműen a Taekwon-do adta meg azt a teljességet, amire mindig is vágytam. A mai világban, ahol az ismerősök és barátok a „közösségi médián” keresztül érkeznek és kommunikálnak, ezek az értékek sajnos többnyire elvesznek. 

2020. december 7., hétfő

A tradicionális küzdelem története

Talán sokan emlékeztek a 2005-ös Budapesti Taekwon-do Szupershow-ra, és az ott látott Mátrix bemutatóra, amit Szász Péter (VI. Dan) és Pataki Krisztián (V. Dan) mesterek mutattak be.


De azt tudtátok, hogy ezzel indult a tradicionális küzdelem története?

A két mester egy, a Mátrix film ihlette küzdelmi jelenetet mutatott be, előre megtervezett és begyakorolt koreográfia alapján, hol lassított, hol felgyorsított látványos, akrobatikus elemekkel.

A bemutatón ott volt Paul Weiler nagymester is, aki akkor még a Német Szövetség vezetőjeként jelent meg (ma ő az ITF Világszövetség elnöke). Annyira megtetszett neki a bemutató, hogy felkérte a mestereket, mutassák ezt be a Dortmund-i Világbajnokság megnyitó ünnepségén is. 

A bemutató után a magyar csapat Szász Péter és Pataki Krisztián mesterekkel speciál törésben még a dobogóra is felállhatott.

A Világbajnokságon a Világszövetség vezetője, Trân Triêu Quân nagymester elmondta, hogy már régóta gondolkodott egy új, különleges versenyszám bevezetésén és meghívta a magyar mestereket, mint ötletadókat, hogy a következő VB-n, Kanadában legyenek ott, és már mint versenyzők is szerepeljenek az ott debütáló tradicionális küzdelem versenyszámban - ahonnan világbajnoki bronzérmmel tértek haza, és azzal a büszkeséggel, hogy egy új versenyszám elindítói lehetnek.


2020. december 4., péntek

Bemutatjuk a Magyar ITF Szövetség Orvosi Bizottságának Vezetőjét, Dr. Mészáros Iván IV. Dan Mestert

🎙 Kicsit személyesen kezdve, mesélnél pár szót magadról? A taekwon-do-n kívüli életedről? 

➡️ Orvos vagyok, baleseti sebészként dolgozom Veszprémben 1984 óta. Családommal Balatonalmádiban lakunk, három gyermekem van, a két nagy már kirepült, 3 unokával ajándékoztak meg. A harmadik gyermek is kirepülőben van, negyedéves orvostanhallgató. Ő viszi egyedül tovább a szakmánkat (feleségem is orvos). A taekwon-don kívül is sokat sportolok, teniszezem, síelek. Szeretünk utazni, hacsak tehetjük, útra kelünk, nemcsak külföldre, hanem idehaza is. Kedvenc időtöltéseim egyike az olvasás, ezenkívül a kertben is sokat tevékenykedem. 

🎙 Milyen pozíciót töltesz be a Magyar ITF Taekwon-do Szövetség Elnökségében, és mióta végzed ezt a feladatot? Mit jelent ez a pozíció, mik a fő feladatok? 

➡️ Az Orvosi Bizottság vezetője vagyok, most kezdtem meg a második ciklust ebben a funkcióban. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy az elnökség tagja lehetek, igyekszem megfelelni az elvárásoknak. 

A dan vizsgákon rendszeresen részt veszek, én adom az orvosi biztositást. Ezenkívül bárki fordulhat hozzám segítségért, ha tudok, akkor segítek. 

🎙 Van olyan emlékezetes esemény, történet, mozzanata a taekwon-do-s életednek, ami nagy hatással volt rád, és amit szívesen megosztanál? 

➡️ Nagyon régóta tagja vagyok a magyar taekwon-do-s közösségnek, 1979-ben kezdtem egyetemi éveim alatt, Angyalföldön, Viszler József volt az első edzőm. Időnként tartott edzést nekünk Harmat László Nagymester is. Többször járt az edzéseken az akkori élvonal, akiket szájtátva néztünk, elérhetetlennek tűnt még a zöld öv is. Akkoriban ismertem meg Somlai Jánost is, akitől Veszprémbe kerülésem után rengeteget tanultam, és nem csak a taekwon-doról. Meg kell említenem Sebestyén Pált is, de a többiekről sem szabad megfeledkezni! Igazi közösségbe kerültem, ahol tiszteljük, becsüljük, szeretjük egymást, nagyon hálás vagyok érte! Taekwon-dos élményként talán a II. danra való felkészülés volt az egyik legemlékezetesebb számomra, sokan vizsgáztunk akkor, hihetetlen jó hangulatú felkészülés és majd utána vizsga következett. 

🎙Mit adott neked a taekwon-do? 

➡️ Nehéz röviden összefoglalni. Kitartást, önfegyelmet, a másik tiszteletét, megbecsülését, alázatot. Hihetetlen közösséget, az egymás iránti segítőkészséget. Valamilyen módon életformát, a mozgás szeretetét – bár az gyerekkorom óta bennem van. Sokszor átsegített a nehézségeken, nélküle biztosan más lennék. 

🎙Zárásként mi az, amit elmondanál a ma felnövő generációnak? 

➡️ Csak nagyon röviden: Tanuljanak, képezzék magukat, próbáljanak olyan foglalkozást találni, amit szívvel-lélekkel csinálnak! Nagyon fontosnak tartom a rendszeres mozgást, mindegy, hogy mit, de rendszeresen mozogjanak. Ez nem a fiatalság kiváltsága, mindig meg lehet találni a kornak megfelelő mozgást! A régi mondást idézve: Ép testben ép lélek! Járjanak közösségbe, törődjenek egymással, ne hagyják, hogy a modern kor „vívmányai” bedarálják őket, van élet a számitógépen, okostelefonon kívül is! Olvassanak sokat, ismerjék meg hazájukat, a múltjukat, legyenek büszkék arra, ahova születtek!